Safari v Avionu

07.06.2015

Hromady použitých kartonů, s nimiž od začátku května pracují domy dětí a mládeže na Ostravsku, dostávají pomalu svoji finální podobu. Který soutěžní tým bude nejšikovnější a jak budou originální papírové sochy nakonec vypadat, bude zřejmé už koncem příštího týdne. Mírné napětí, obrovské soustředění a neskutečný zápal - taková atmosféra momentálně panuje ve čtyřech neziskových organizacích, které se zapojily do ekologického projektu obchodního centra Avion Shopping Parku Ostrava. Na jeho konci bude unikátní expozice zvířat z použitých kartonů završená odměnou v podobě vybavení heren a kluboven v celkové hodnotě 100 000 Kč pro DDM z Poruby a Vratimova, Krajského střediska volného času Juventus Karviná a Mládežnické rady Karviné. O celkovém pořadí DDM však rozhodnou až návštěvníci obchodního centra během měsíce června. Zatím se ale na všech místech intenzivně pracuje. Postup práce se u jednotlivých soutěžních týmů v mnohém liší – ať už ve strategii (někdo připravuje makety a provádí výpočty, jiný tým staví naostro), v počtu stavitelů (skupinky od 6 do 20 lidí), ale třeba i v motivaci. Všichni připouští, že se během stavby museli vyrovnávat i s komplikacemi a překonávat nečekané překážky. Na počátku si neuměli představit, co stavba bude obnášet. „Když se dostávají do časového tlaku nebo potřebují poradit, je tady pro ně náš profi stavitel, který je pravidelně navštěvuje,” uvádí Zuzana Pilipčincová, ředitelka Avion Shopping Park Ostrava a doplňuje: “Všude cítíme výbornou náladu a nadšení, a to jak u stavitelů, tak u jejich vedoucích. A jsme rádi, že se daří naplňovat naše vize podpořit týmového ducha dětí.” Její slova shodně potvrzují všichni šéfové týmů včetně Renáty Böhmové z DDM Vratimov. “Jsem sama překvapená, jak se při stavbě jednotliví členové týmu projevili. Je zajímavé, že přestože některé známe řadu let, až nyní při takovéto činnosti se naplno projevuje charakter jednotlivců, kdo je na co šikovný, v čem je dobrý a jak umí vzájemně spolupracovat,” říká s úsměvem vedoucí týmu, kterého při stavbě jejich želvy inspiruje i jejich dlouholetá živá želva Čenda. Speciální ekologický projekt, jehož cílem je také snaha poukázat na druhotné využití kartonů z obchodního domu IKEA, vyvrcholí výstavou “SAFARI v AVIONU”, která představí výtvory dětí i další exponáty od 1. do 30. června v prostorách obchodního centra. Kateřina Martykánová, PR manažerka projektu.